Ar didelio meistriškumo sportas skatina medicinos pažangą?

Brendon S. Noble

Santrauka


Šiame medicinos pažangos ir atradimų proveržio amžiuje ypač didelę vertę turi naują požiūrį skatinantys tyrimai medicinos srityje. Daugėjant vyresnio amžiaus žmonių išsivysčiusiose šalyse, o besivystančiose šalyse vis labiau plintant Vakarų šalims būdingoms ligoms, kyla poreikis naujų medicinos atradimų, kurie savo ruožtu skatina ieškoti globalių sprendimų sveikatos priežiūros srityje. Šiame straipsnyje tirtas didelio meistriškumo sporto galimas poveikis globaliai, toli pažengusiai medicinai ir nagrinėtos jo priežastys.

Galima būtų išskirti dvi sritis, kuriose vyksta minėti procesai:

1. Medicininį potencialą turinčių bioaktyvių molekulių atradimas, grindžiamas molekuliniu atsaku į judėjimą bei fizinį aktyvumą, ir tyrimų sritis, žinoma kaip mechaninė transdukcija. Šioje mokslinėje srityje atskleista daug informacijos apie natūralias molekules, palaikančias gerą griaučių raumenų būklę. Taip pat nustatyti keli už teigiamų atsakų suaktyvinimą atsakingi ląstelių tipai, būtent kaulinio audinio ląstelė – osteocitas iš mažai tirtos, ramios būsenos ląstelės tapo aktyvia ląstele, atsakinga už kaulo formą, dydį ir stiprumą, taip pat iš dalies ir už inkstų funkciją.

2. Gydymo poreikis, atsiradęs dėl sporto traumų didelio meistriškumo sporte. Traumos sportininkams profesionalams turi didesnę reikšmę nei asmenims, vadinamiems sportuotojais, – tiek karjeros, tiek atlyginimo prasme. Naujų vaistų ir gydymo būdų atradimai yra ypač vertingi: atsirado nauja klinikinė specialybė – regeneracinė medicina. Šioje sparčiai besivystančioje šakoje taikomas vertingas, ląstelės tyrimais paremtas gydymas: užuot ilgą laiką klinikinei paciento būklei kontroliuoti vartojus didelėmis dozėmis vaistus, negalavimas gali būti pagydytas į atitinkamus audinius įkeldinus reikiamas gyvas ląsteles.

Dėl išvardytų priežasčių didelio meistriškumo sportas gali paskatinti medicinos vystymąsi darant naujus atradimus klinikinės terapijos srityje.

Raktažodžiai: sportas, medicina, ląstelės terapija, mechaninė transdukcija, judėjimas – vaistas, sporto traumos.

DOI: http://dx.doi.org/10.15823/sm.2016.1


Visas tekstas:

PDF (English)